Saturday, April 18, 2009

افزایش سکته قلبی در میان جوانان زیر 30 سال در ایران


دبیر انجمن آترسکلروز (تصلب شرائین) از افزایش نگران کننده و بی سابقه بروز بیماریهای قلبی و سکته در میان زنان و افراد زیر 30 سال در ایران خبر داد. این در حالی است که بیماریهای قلبی ـ عروقی در کشورهای توسعه‌ یافته نظیر آمریکا و اروپای غربی عامل مرگ افراد بالای 70 سال است.
دکتر محمدرضا محمد حسنی در گفتگو با مهر با اعلام این مطلب گفت : اگرچه آمار دقیق و روشنی در این باره در کشور وجود ندارد اما شواهد عینی برای من به عنوان یک پزشک قلب و سایر همکارانم نشان می دهد که تعداد جوانانی که به این معضل دچار می شوند در حال افزایش است.
طبق آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیماریهای قلبی - عروقی در کشور به عنوان اولین عامل مرگ ایرانیان شناخته شده‌ و سالانه بیش از 300 هزار ایرانی را به کام مرگ می‌کشانند.
دکتر حسنی در ادامه با تأکید بر اینکه باید هرچه زودتر برای این معضل چاره اندیشی شود گفت : متأسفانه پایین آمدن سن سکته قلبی در کشور و رسیدن آن به سنین جوانی بیشتر ناشی از علل بیرونی و محیطی است.
دبیر انجمن آترسکلروز افزود: وقوع بیماریهای قلبی در سنین زیر 30 سال و گاهی 23 تا 24 سالگی در کشور ما نگران کننده است در حالی که به دلیل فعالیتهای صورت گرفته در کشورهای توسعه یافته این مسئله به دهه های تأخیری عمر افتاده است.

No comments:

Post a Comment